5

Nowe wiadomości

Wzrost cen mieszkań w Poznaniu odrobinę zwolnił nie rosnąc już tak gwałtownie, jak w pierwszym półroczu 2023 roku. Jednak nie widać stabilizacji czy korekty i chyba nie ma za bardzo co tego oczekiwać. W nowo oddawanych przez deweloperów blokach ceny zaczynają się od ok. 10 tys. zł, choć tu należy oddzielić ceny transakcyjne od cen ofertowych, które są jeszcze wyższe. W blokach z wielkiej płyty, starszym budownictwie, na obrzeżach Poznania w zależności od metrażu ceny zaczynają się od ok.  9 tys. zł. za m2. Czy mieszkania na sprzedaż w Poznaniu są dobrą inwestycją, jakie są najbardziej poszukiwane, jak kształtują się ich ceny - odpowiada Monika Jąder pośrednik w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy Grupa 3 Nieruchomości.

Na liście najważniejszych oczekiwań kierowanych przez samorządy do ministrów Donalda Tuska, obok zmian w zakresie uzyskiwania dochodów, zwłaszcza uczciwego podziału tych z podatku PIT, jest nowe i lepsze finansowanie edukacji poprzez zwiększenie subwencji oświatowej. Szacuje się, że większość gmin w kraju musi pokrywać ze swojego budżetu ponad 50 proc. kosztów utrzymania szkół podstawowych.

Ceny nieruchomości cały czas rosną, bo mieszkanie czy dom jest produktem, którego wartość napędza ciągle rosnący popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Na mieszkaniach i domach można zarobić budując je, sprzedając, kupując lub wynajmując. Jak zmieniały się ceny w 2023 roku? Czego możemy się spodziewać w 2024 roku? Rozmowa z Moniką Jąder pośrednikiem w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy MOKI Nieruchomości.

W ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rozdzielono kwotę blisko 26 miliardów złotych. Dofinansowanie otrzymało także 27 projektów złożonych przez gminy powiatu poznańskiego oraz trzy z Poznania. Kiedy pieniądze trafią do samorządów i czy RPIS będzie kontynuowany? Jedno jest pewne, rząd i parlament muszą rozpocząć pracę nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Sukces bilardzistów z Rokietnicy

Sukces bilardzistów z Rokietnicy

Akademia Bilardowa z Rokietnicy zdobyła brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski! – To nasz wielki sukces. Porównywalny ze złotem zdobytym przed dwoma laty – mówi lider zespołu, Radosław Babica.

Zespół z Rokietnicy to w tej chwili absolutna krajowa czołówka. – Trzeci raz z rzędu awansowaliśmy do najlepszej czwórki, która walczy między sobą o medale. Przed rokiem zajęliśmy najgorsze z możliwych, czwarte miejsce i to nas trochę bolało. Jedynym pocieszeniem było to, że przegraliśmy wówczas z poznańską Zakręcona Bilą, czyli z naszymi sąsiadami. Teraz jednak chcieliśmy ten wynik poprawić i to się udało. Na ten brązowy medal zresztą zasłużyliśmy, nie tylko ciężką pracą, ale też doskonałą atmosferą w zespole. I nie jest to chyba tylko moje subiektywne odczucie, ponieważ po ostatnim meczu każdy z nas otrzymał mnóstwo wiadomości i maili z gratulacjami – zapewnia szef klubu z Rokietnicy.        

ad