Kupno mieszkania na wynajem
Inwestowanie w mieszkania na wynajem może być atrakcyjną formą lokaty kapitału. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach, aby osiągać zaplanowane korzyści oraz minimalizować ryzyko.
Zakup mieszkania na wynajem to nie tylko koszt samej nieruchomości, ale także – w zależności od kogo kupujemy – dodatkowe wydatki jak prowizja pośrednika, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty notarialne. Do tego dochodzą koszty wykończenia lub remontu, umeblowania oraz bieżące nakłady na jego utrzymanie. Specjaliści od nieruchomości radzą kupno mieszkania na wynajem o powierzchni około 28-50 m2. Powinno być ono zlokalizowane w dobrze skomunikowanych dzielnicach, blisko centrów miast lub uczelni wyższych. Ważne jest, aby w zakresie udogodnień jakie posiadało znalazły się również miejsce parkingowe, winda, balkon, lub jeśli jest na parterze, ogródek. Wtedy taka inwestycja jest najbardziej opłacalna.
– Przy zakupie mieszkania na wynajem warto się zastanowić jakiego chcemy mieć najemcę i pod tym kątem szukać nieruchomości. Zmieniamy się i rozwijamy jako społeczeństwo. Nie chcemy już mieszkać byle jak i byle gdzie. Powinni to rozważyć wszyscy kupujący i urządzający mieszkanie pod inwestycje – radzi Monika Jąder, pośrednik w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy MOKI Nieruchomości.
Najbardziej poszukiwane mieszkania na wynajem w Poznaniu
Rynek mieszkań na wynajem w Poznaniu ma charakter sezonowy. Najbardziej poszukiwane są przed rozpoczęciem roku akademickiego, wyhamowuje w listopadzie i grudniu. Obecnie, w marcu 2024 r. ofert najmu jest więcej a ceny są niższe niż dwa lata wcześniej, na początku wybuchu wojny z Ukrainą.
Według specjalistów od nieruchomości najlepiej wynajmują się kawalerki i 2 pokojowe mieszkania. Oczywiście ważna jest lokalizacja. – Musi być na tyle dobra, żeby mieszkanie nie czekało na najemcę – wyjaśnia Monika Jąder i dodaje: – Mało jest mieszkań 3-4 pok. oraz domów w dobrym standardzie, ale wynika to też z tego, że na duże mieszkanie poszukiwanie najemcy zazwyczaj trwa dłużej i inwestorzy nie zawsze są tym zainteresowani nawet jeśli przychód miałby być sporo wyższy.
Jaki rodzaj umowy najmu
Nie można zapominać, że inwestycja w mieszkanie na wynajem to zobowiązanie długoterminowe. Zwrot często pojawia się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach od zakupu. Wynajem obciążony jest ryzykiem, takim jak problemy z najemcami czy spadek wartości nieruchomości.
Zwykle umowy najmu zawierane są na czas określony, choć bardzo wielu właścicieli preferuje najem okazjonalny, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Czują się bezpieczniej, że w razie problemów z najemcą. W takiej sytuacji można go szybciej i sprawniej wyprowadzić z lokalu.
Samodzielne zarządzanie czy wynajem przez agencję
Jeśli decydujemy się na wynajmem ważne jest, aby podejść do tego z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem. W przypadku samodzielnego zarządzania należy być przygotowanym na takie czynności jak wystawianie faktur przy najmie dla pracowników firm, dokonywanie opłat, regularne rozliczanie mediów, naprawy. Istotne jest też ustalenie w warunkach najmu, takich kwestii jak odpowiedzialność najemcy za drobne naprawy i bieżącą konserwację. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z usług agencji nieruchomości. Będzie to generowało dodatkowe koszty, ale to agencja zajmuje się poszukiwaniem najemców, kontrolą wpłat i usuwaniem awarii.
Podsumowując, inwestowanie w mieszkanie na wynajem może być korzystne, ale wymaga starannego rozważenia ryzyka. Pewnym rozwiązaniem w przypadku osób pracujących może być np. prośba do najemcy o przedstawienie umowy o zatrudnieniu i zaświadczenia o zarobkach. Taka zasada, która w krajach zachodniej Europy jest czymś oczywistym, także u nas zaczyna być coraz częściej stosowana.
AP