Pierścień Rowerowy otaczający Poznań, ma ponad 170 km długości. Jego trasa wiedzie po wytyczonych dla rowerzystów ścieżkach, asfaltowych odcinkach dróg, polnych i leśnych szlakach. Dla najbardziej wytrwałych fanów kolarstwa będzie fizycznym wyzwaniem, ale dla tych, którzy w trakcie kolejnych wycieczek chcą dotrzeć w ciekawe miejsca, będzie świetną okazją do ich odkrywania. Takich na terenie powiatu poznańskiego jest wiele.
Jak przejechać Pierścień Rowerowy wokół Poznania
Zapewne większość rowerzystów będzie chciało przejechać trasę Pierścień Rowerowy etapami. 173 kilometry, bo tyle dokładnie liczy trasa to za dużo, by pokonać ją ciurkiem, choć są tacy, którym udało się to osiągnąć w jeden dzień. My proponujemy odkrywanie uroków podpoznańskich gmin na raty. Aby wjechać na szlak Pierścienia, należy skorzystać z tak zwanych odcinków łącznikowych. Jest ich siedem, prowadzą centrum Poznania w różnych kierunkach i oznaczone są kolorami. Wszystkie zbiegają się w jednym punkcie – Poznańskim Węźle Rowerowym, znajdującym się na południowo-zachodnim krańcu jeziora Maltańskiego. Oczywiście nie musimy wyruszać z tego miejsca, warto jednak zaopatrzyć się w Atlas rowerowy lub zajrzeć do internetu, by sprawdzić, gdzie zacząć wycieczkę.
Trasy oznaczone kolorami
Na przykład łącznikiem zielonym dojedziemy od ulicy Bukowskiej przez Junikowo, Skórzewo, Sierosław do jeziora Lusowskiego. Szlakiem czarnym z Parku Sołackiego wzdłuż Rusałki i Strzeszynka dotrzemy do Pawłowic. Szlakiem niebieskim ze stacji Poznań- Starołęka, jadąc przez tereny Nadleśnictwa Babki dotrzemy do Kórnika. Szlak czerwony prowadzi wzdłuż Warty do terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego. Tu podróż możemy zacząć na Śródce i jadąc Wartostradą w stronę Starołęki, przez Dębinę, Luboń, Puszczykowo dotrzeć w okolice Rogalinka.
Przyrodnicze i historyczne bogactwo powiatu
Będąc już na trasie poznańskiego pierścienia rowerowego dotrzemy do wielu ciekawych miejsc. Jadąc na południe zahaczmy o Puszczykowo i Muzeum Arkadego Fiedlera. Tutaj można zanurzyć się w świat eksponatów z podróży słynnego poznańskiego pisarza i przypomnieć sobie książki opowiadające o odległych krajach. Kolejnym punktem musi być Kórnik, w którym warto się zatrzymać by zobaczyć Zamek Górków, klejnot architektury w stylu romantycznego neogotyku. Obok niego położony jest park-arboretum.
Także podróżując w kierunku południowym koniecznie trzeba odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Zachwyca różnorodnością krajobrazu i bogactwem przyrodniczym. Szczególnie polecam objazd Jeziora Góreckiego, które, choć nie jest już dostępne do kąpieli, stanowi doskonały obiekt do fotografowania i wizytę w siedzibie WPN. Warto także wybrać się do Rogalina znanego z pałacu rodziny Raczyńskich i imponujących dębów.
W zachodniej części Pierścienia położone jest Jezioro Lusowskie, z jego urokliwymi widokami. To tutaj położony jest pałac w którym mieszkał generał Ignacy Dowbor-Muśnicki, bohater Powstania Wielkopolskiego.
Jadąc na północ wjedźmy do Puszczy Zielonki. Ten olbrzymi kompleks leśny oferuje ponad 250 km tras rowerowych. Po drodze odwiedźmy koniecznie Owińska by zobaczyć tamtejszy pałac i wejść na punkt widokowy znajdujący się przy niedawno oddanej do użytku kładce pieszo-rowerowej nad Wartą. Potem spróbujmy dotrzeć rowerem na Dziewiczą Górę (143 metry n.p.m.), najwyższe wzniesienie w tej okolicy.
Zachęcamy wszystkich, nie tylko doświadczonych rowerzystów, ale i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem, do wyruszenia na tę wyjątkową trasę. Warto osobiście przekonać się jak wiele atrakcyjnych miejsc położonych tak blisko Poznania.