5

Nowe wiadomości

Wzrost cen mieszkań w Poznaniu odrobinę zwolnił nie rosnąc już tak gwałtownie, jak w pierwszym półroczu 2023 roku. Jednak nie widać stabilizacji czy korekty i chyba nie ma za bardzo co tego oczekiwać. W nowo oddawanych przez deweloperów blokach ceny zaczynają się od ok. 10 tys. zł, choć tu należy oddzielić ceny transakcyjne od cen ofertowych, które są jeszcze wyższe. W blokach z wielkiej płyty, starszym budownictwie, na obrzeżach Poznania w zależności od metrażu ceny zaczynają się od ok.  9 tys. zł. za m2. Czy mieszkania na sprzedaż w Poznaniu są dobrą inwestycją, jakie są najbardziej poszukiwane, jak kształtują się ich ceny - odpowiada Monika Jąder pośrednik w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy Grupa 3 Nieruchomości.

Na liście najważniejszych oczekiwań kierowanych przez samorządy do ministrów Donalda Tuska, obok zmian w zakresie uzyskiwania dochodów, zwłaszcza uczciwego podziału tych z podatku PIT, jest nowe i lepsze finansowanie edukacji poprzez zwiększenie subwencji oświatowej. Szacuje się, że większość gmin w kraju musi pokrywać ze swojego budżetu ponad 50 proc. kosztów utrzymania szkół podstawowych.

Ceny nieruchomości cały czas rosną, bo mieszkanie czy dom jest produktem, którego wartość napędza ciągle rosnący popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Na mieszkaniach i domach można zarobić budując je, sprzedając, kupując lub wynajmując. Jak zmieniały się ceny w 2023 roku? Czego możemy się spodziewać w 2024 roku? Rozmowa z Moniką Jąder pośrednikiem w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy MOKI Nieruchomości.

W ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rozdzielono kwotę blisko 26 miliardów złotych. Dofinansowanie otrzymało także 27 projektów złożonych przez gminy powiatu poznańskiego oraz trzy z Poznania. Kiedy pieniądze trafią do samorządów i czy RPIS będzie kontynuowany? Jedno jest pewne, rząd i parlament muszą rozpocząć pracę nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zobacz jak pracuje Volkswagen Poznań

Zobacz jak pracuje Volkswagen Poznań

Z okazji 30-lecia spółki Volkswagen Poznań można zwiedzić zakłady w Poznaniu i Wrześni. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej firmy. Akcja trwa do końca roku.

Uczestnicy wycieczki zostaną oprowadzeni po poszczególnych odcinkach produkcji, w tym po dziale budowy karoserii, montażu oraz logistyki. Chętni zobaczą na żywo, jak produkowane są najnowocześniejsze samochody dostawcze. Łącznie ponad 430 robotów oraz to, jak zgrzewa lub spawa się poszczególne elementy karoserii, a także jak montuje się koła lub inne elementy. Ale atrakcji jest więcej. Przewodnicy opowiedzą jak w fabryce pracują pszczoły, a także jak powstaje największa przyzakładowa farma fotowoltaiczna w tej części Europy.

Kiedyś produkowano tu Tarpany

– Jubileusz 30-lecia Volkswagen Poznań przywołuje w pamięci nasze początki. Wcześniej w tym miejscu produkowany był tarpan, a dziś zamiast niego zwiedzający obejrzą, jak powstają nowoczesne samochody dostawcze: VW Caddy i Transporter. Cały czas istnieje hala, z której wyjeżdżały tarpany, ale dziś wygląda ona zupełnie inaczej. Osoby, które nas odwiedzą przekonają się też, jak człowiek współpracuje z robotem – mówi Marcin Kanturski, dyrektor produkcji w zakładzie Volkswagen Poznań.

Darmowe zwiedzanie z rejestracją

Sama wycieczka zarówno w Poznaniu oraz we Wrześni trwa dwie godziny. Kto może zwiedzić zakłady VWP? Wszyscy chętni pod warunkiem, że ukończyli 10 rok życia. Co ważne – grupa złożona z osób indywidualnych nie może przekraczać 20 osób (grupa jest uruchamiana po zebraniu min. 10 osób). Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku – z wyłączeniem dni nieprodukcyjnych (weekendów, świąt). Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rejestracja. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na formularz rejestracyjny, znaleźć dogodny termin i wypełnić wymagane pola na internetowej stronie firmy. Samo zwiedzanie jest za darmo, a przewodnikami są pracownicy VWP. Na stronie internetowej podane są również dostępne godziny.

Źródło: Volkswagen