5

Nowe wiadomości

Wzrost cen mieszkań w Poznaniu odrobinę zwolnił nie rosnąc już tak gwałtownie, jak w pierwszym półroczu 2023 roku. Jednak nie widać stabilizacji czy korekty i chyba nie ma za bardzo co tego oczekiwać. W nowo oddawanych przez deweloperów blokach ceny zaczynają się od ok. 10 tys. zł, choć tu należy oddzielić ceny transakcyjne od cen ofertowych, które są jeszcze wyższe. W blokach z wielkiej płyty, starszym budownictwie, na obrzeżach Poznania w zależności od metrażu ceny zaczynają się od ok.  9 tys. zł. za m2. Czy mieszkania na sprzedaż w Poznaniu są dobrą inwestycją, jakie są najbardziej poszukiwane, jak kształtują się ich ceny - odpowiada Monika Jąder pośrednik w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy Grupa 3 Nieruchomości.

Na liście najważniejszych oczekiwań kierowanych przez samorządy do ministrów Donalda Tuska, obok zmian w zakresie uzyskiwania dochodów, zwłaszcza uczciwego podziału tych z podatku PIT, jest nowe i lepsze finansowanie edukacji poprzez zwiększenie subwencji oświatowej. Szacuje się, że większość gmin w kraju musi pokrywać ze swojego budżetu ponad 50 proc. kosztów utrzymania szkół podstawowych.

Ceny nieruchomości cały czas rosną, bo mieszkanie czy dom jest produktem, którego wartość napędza ciągle rosnący popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Na mieszkaniach i domach można zarobić budując je, sprzedając, kupując lub wynajmując. Jak zmieniały się ceny w 2023 roku? Czego możemy się spodziewać w 2024 roku? Rozmowa z Moniką Jąder pośrednikiem w obrocie nieruchomościami z poznańskiej firmy MOKI Nieruchomości.

W ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych rozdzielono kwotę blisko 26 miliardów złotych. Dofinansowanie otrzymało także 27 projektów złożonych przez gminy powiatu poznańskiego oraz trzy z Poznania. Kiedy pieniądze trafią do samorządów i czy RPIS będzie kontynuowany? Jedno jest pewne, rząd i parlament muszą rozpocząć pracę nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Szlak Wielkopolskich Winnic ma także swoje przystanki w powiecie poznańskim

Szlak Wielkopolskich Winnic ma także swoje przystanki w powiecie poznańskim

Z inicjatywy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, w stolicy Wielkopolski, otwarto Szlak Wielkopolskich Winnic. Podczas dwudniowej imprezy wielbiciele tego szlachetnego trunku mogli zgłębić tajniki ich produkcji dzięki rozmowom, prelekcjom i warsztatom prowadzonym przez lokalnych winiarzy oraz ekspertów.

Szlak Wielkopolskich Winnic ma już 16 członków, m.in. Winnicę Edison, która wraz z restauracją Hotelu Edison jest członkiem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Kolejnym ważnym reprezentantem powiatu poznańskiego na winnym szlaku jest Winnica Morena z Puszczykowa. Ma ona szczególną rekomendację operatora kulinarnego szlaku, Instytutu Skrzynki – Instytutu Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.

Wino Muscaris 2023 zdobyło złoty medal na 15 Konkursie Polskich Win i Cydrów 2023. W VII Międzynarodowym Konkursie Win Tucho ViniContest winnica zdobyła dwa srebrne medale: za wina Seyval Blanc z 2020 oraz Rondo 2021. Instytut Skrzynki zachęca restauracje, zwłaszcza te będące członkami Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” do współpracy z lokalnymi winiarzami, a szczególnie z Winnicą Morena. Wyśmienite lekkie wina białe i czerwone z jej oferty są już dostępne w restauracji i barze Dworu Skrzynki w gminie Stęszew.

Warto tutaj nadmienić, że Instytut Skrzynki podpisał z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Winiarzy Porozumienie o współpracy partnerskiej w zakresie badania, dokumentacji i promocji kulturowego i kulinarnego dziedzictwa Wielkopolski, w tym powiatu poznańskiego.